Či už si to uvedomujeme alebo nie, šťastie máme vždy vo vlastných rukách. Samozrejme môžu prísť prídu situácie, kedy sa bude zdať, že tento euforický duševný stav je vám na míle vzdialené a vy s tým nepohnete, no o tom, kde sa skutočne nachádza rozhodujte celkom sami. Naozaj! Nefunguje to síce lusknutím prsta, no ak v niektorých oblastiach zaberiete, radosť bude pre vás rovnako prirodzená ako dýchanie. A týchto šestnásť vecí vám v tom zaručene pomôže.

1. Obklopujte sa dobrými ľuďmi a vecami

Knihy, ktoré čítate; seriály, ktoré sledujete; hudba vyhrávajúca vo vašich slúchadlách. Akcie a podniky kam chodíte a ľudia, s ktorými v nich trávite čas. Dalo by sa toho vymenovať podstatne viac, no zrejme máte dostatočnú predstavu, o čom píšem.

Ste takí, akí sú ľudia a veci vo vašom okolí. Dokonca sa hovorí, že perfektným zrkadlom vašej bytosti je päť osôb, v ktorých spoločnosti sa najčastejšie zdržiavate. Zdá sa vám, že vaša dobrá kamarátka Anka príliš ohovára? Alebo že Majo je výbušný? A zamysleli ste sa nad tým, či sa tieto vlastnosti netýkajú aj vás samotných? Ak áno, popracujte na tom, ak nie, jednoducho sa takýchto ľudí vzdajte. Stálo by vás to kopec zbytočne premrhanej energie. Radšej sa stretávajte s ľuďmi na rovnakej vlne. Choďte na dobrý film do kina pod holým nebom. Skúste zájsť do tej čajovne na rohu ulice, okolo ktorej prechádzate takmer každé ráno. Prihláste sa na prednášku o niečom, čo vás zaujíma. Nechajte do svojho života prísť všetko a všetkých, čo vám vyčarí úsmev na tvári.

2. Dostatok spánku je nesmierne dôležitý

Ha, až je mi blbé, že práve ja to toľko omieľam, no skutočne. Poriadny spánok vám nič nenahradí (nie, ani káva, ani kokaín, proste nič). Ak sa vám stalo to čo mne, teda, že ste vypadli z toho rytmu zaľahnutia do postele v slušnom čase (pozn.: už som sa polepšila), pracujte na tom, aby sa to čím skôr vrátilo do pôvodného stavu. Zrejme nemusím príliš rozpisovať, aký je nevyspatý človek. Nielenže to po krátkej dobe vidno fyzicky, no najmä psychická stránka bude neprehliadnuteľným zrkadlom vášho ponocovania. Zlá koncentrácia, únava, mrzutosť, nehovor-ku-mne-lebo-ti-jednu-pridrbem nálada, nervozita a zopár ďalších vecí, vďaka ktorým šťastní určite nebudete.

Choďte do postele o čosi skôr a po pár dňoch uvidíte ten rozdiel – ráno vstanete pred budíkom, freš ako rybička čerstvý pomarančový džús a plný energie, ktorú budete počas celého dňa potrebovať. Prosto, dobre vyspatý človek je šťastný človek.

3. Zdravá strava a veľa vody

Potrava, ktorú do svojho tela vkladáte by sa dala prirovnať ku benzínu, ktorým tankujete svoje milované Porsche (predstavte si, že nejaké máte). Čím horším palivom kŕmite vášho tátoša, tým rýchlejšie sa motor opotrebuje a autíčko vypovedá službu. Presne ako ľudské telo. Ak papáte plno smažených, údených, kandizovaných, konzervovaných, pasterizovaných, mŕtvych, odtučnených, modifikovaných a neviem akých ešte potravín, dá sa len veľmi ťažko vôbec predstaviť, že sa budete cítiť šťastne.

Teraz načriem trošku aj do ezoteriky (ak ste zaťatí veriaci typu okultizmus a ezoterika sú satanove diabolské vynálezy, nasledujúce riadky pokojne preskočte 🙂 )
Celý vesmír funguje na energii, a každá energiu má určitú vibráciu. Čím vyššia frekvencia vibrácie, tým lepšia a láskyplnejšia emócia. A takéto vibrácie má každá jedna rastlina, vec, živočích aj človek na našej planéte. Teda logicky aj potraviny, ktoré konzumujeme. Bližšie sa o tom rozpíšem v osobitnom článku, no teraz to pokúsim tak stručnejšie zhrnúť – ak jete napríklad kurací rezeň, gumových mackov alebo čipsy, ide o mŕtve jedlo s nízkou frekvenciou. Narozdiel napríklad od takého šalátu z čerstvej zeleniny či jablka, ktoré ste si práve odtrhli zo stromu. To sú potraviny živé, schopné aj malom množstve doplniť váš organizmus energiou a prinajmenšom zharmonizovať myseľ.

Čo sa týka vody, väčšina z vás dozaista vie, že naše telo je ňou tvorené až z troch štvrtín. Mnohokrát však jej dôležitosť ignorujeme a zásoby tekutín dopĺňame, až keď sa nám ohlási smäd. No to je už neskoro, piť treba priebežne počas celého dňa. Myslím si, že dehydrovaný človek môže byť rovnako zle naladený, ako ten hladný (prípadne zle sa stravujúci), preto na pitný režim netreba zabúdať.

4. Upracte si doma, upracete si v živote

Chcete byť šťastnejší? Vytrieďte si oblečenie v skrini, poličku s knihami, šuplíky písacieho stolíka, z kuchyne vyhoďte prasknuté nádoby a snažte sa v svojom hniezdočku udržiavať poriadok. Premaľujte si steny svojou obľúbenou farbou (viem, že čierna je ultra sexi, ale tú neodporúčam), postavte si na parapetu zopár kvietkov, kúpte nejaké roztomilé doplnky, či čokoľvek iné, vďaka čomu sa budete doma cítiť dobre. Ak sa do toho ochotne pustíte, už len pri samotnom upratovaní pocítite to nadšenie. Aj tento raz ide opäť o energiu, a to konkrétne v priestore (alebo normálne povedané feng-shui).

Možnože si teraz vravíte: „Čo to tu píše za ——–, akoby len mohol poriadok súvisieť s tým, či som šťastný/á?!“ Úprimne, veľmi. Veľmi, veľmi. (A máme tu ďalšiu tému na samostatný príspevok).

Ak neveríte, vyskúšajte to sami. Nerátajúc prvotný dobrý pocit z čistého, uvoľneného a dýchajúceho priestoru, zaznamenáte zmeny vo vašom živote už v priebehu niekoľkých týždňov.

5. Buďte vďační

Práve teraz dýchate. Bez prístroja. Sedíte, ležíte, ste v nejakej ťažšie definovateľnej polohe, no pravdepodobne netrpíte žiadnymi ukrutnými bolesťami. Máte pred sebou veľký monitor, alebo držíte v rukách mobil či tablet. Tá elektronika nestojí ani tak za zmienku, ako vaše ruky. Hýbete prstami, môžete uchopiť šálku s teplým čajom. Vidíte tieto slová. Dokážete čítať! A teraz si úprimne povedzte, za ktorú z týchto vecí ste boli dnes, pred prečítaním týchto viet, vďační? Hm?

Ak dokážete pocítiť skutočnú vďačnosť za všetku hojnosť, no aj lekcie, ktorým vás život obdaruváva, je nemožné, aby ste v tom okamihu nepocítili aj šťastie.

Skúste každý večer pred spaním v myšlienkach poďakovať univerzu za všetky pekné, no aj menej pekné (ale prepotrebné!) veci, s nimi ste sa v tento deň stretli. Ak vám niekto pomôže, nezaháľajte a povedzte mu to kúzelné „Ďakujem.“, a naozaj sa začnú diať zázraky.

6. Venujte sa tomu, čo milujete

Chceš tancovať? Tancuj! Maľovať? Maľuj! Písať, kresliť, počítať kvadratické rovnice, piecť torty, modelovať sochy? Nech už ide o čokoľvek (dobré, bien sûr), robte to vždy zo srdca.

Že nemáte dosť času? Ak vás to naozaj baví a chcete to, nájdete si spôsoby, nie výhovorky. A verte, že ak sa vášmu hobby budete venovať so skutočnou vášňou a nasadením, je možné, že prinesie do vášho života aj mnoho ďalších skvelých vecí.

7. Vybehnite von, do ulíc, do prírody

Obujte si tenisky a vyberte sa na prechádzku. Sadnite si na lavičku do parku a pozorujte svet. Skočte na túru. Alebo si v kaviarni objednajte espresso do ruky a túlajte sa tými najneznámejšími uličkami mesta. Dýchajte, sledujte, vnímajte. Počúvajte vravu ľudí, šum lístia, nechajte sa pohladkať jemným vánkom, hľadajte obrázky z oblakov.

8. Milujte sa, zahoďte strach a buďte svojim spontánnym, nekoncentrovaným ja

Jeden z mnoha vesmírnych zákonov vraví, že ak sa nemilujete sami, bránite tým prijímaniu lásky od ostatných. Je to naozaj tak – vaše myšlienky šírite všade navôkol. Všetky. A ak máte zlé myšlienky aj o sebe, automaticky sa zrkadlia vo vašom živote.

Na všetky tie hrozné veci, ktoré ste sami sebe kedy povedali zabudnite. Hneď teraz. Ste nádherní! Presne takí, akí máte byť, jedineční svojimi nedokonalosťami. Nebojte sa byť sebou! Vždy a všade, bez akýchkoľvek podmienok. Čo sa môže stať, čo môžete stratiť? Nič, akurát pocit ťažoby. Dovoľte vašej duši lietať.

9. Radujte sa s úspechov ostatných

Majte len priateľov a známych, nevytvárajte zbytočne múry, nedajbože vojny. Tešte sa z radosti iných, nebuďte nedobroprajní a závistliví. Pretože čo vysielate, to sa vám mnohonásobne vráti. Takže ak vaši susedia vyhrajú v lotérii, oslavujte to s nimi. Vaša ex si našla priateľa? Ak ju máte skutočne radi, prajte jej to. Spolužiačka Lenka kreslí krajšie, než vy? Nezlostite sa, obdivujte jej tvorbu a berte to ako motiváciu.

10. Vnímajte prítomnosť so všetkými jej maličkosťami

Keď niekde ste, tak tam naozaj buďte. Pri večeri sa nehrajte na mobile, ale hovorte s rodičmi. Cestou do práce, či školy počúvajte namiesto hudby ranný ruch mesta. Vnímajte svoj dych. Hebkosť pokožky, keď si na ňu natierate krém. Zbierku rúžov na sestrinej poličke. Jediný suchý list kvetu, posledné hrozienko v miske. To, ako sa kamarátka usmeje, keď jej napíše priateľ. Alebo ten lesk v očiach vašej babičky, rozprávajúcej o svojich zážitkoch z mladosti.

11. Hýbte sa

Pohyb je jeden zo spôsobov, ako sa dobre starať o váš lymfatický systém, ktorý je pre vaše zdravie (a tým pádom aj šťastie) nesmierne dôležitý. Ten totiž narozdiel od krvného obehu, nemá svoju vlastnú pumpu, teda prúdi len vaším vlastným pričinením.

Okrem toho pohyb produkuje endorfíny (hormóny šťastia), čím by ste sa teda logicky mali cítiť šťastnejšie. Ak však cvičíte nasilu, efekt je úplne opačný. Preto najskôr zistite, aký druh fyzických aktivít vám vyhovuje, a až potom sa do toho poriadne pustite. Nielenže sa budete cítiť dobre psychicky, no aj vaše telo zosilnie a vyformuje sa.

12. Samota je rovnako nutná ako kyslík

Každý potrebuje byť z času na čas sám. Nechať sa unášať vlnami vlastných snov a myšlienok, zapáliť si vonné tyčinky, možno meditovať. Alebo si sadnúť niekde vonku. Len sám so sebou, dávať si otázky a odpovede, či len tak vnímať život.

13. Naučte sa prijímať

Naučte sa prijímať ľudí aj veci také, aké sú. Nesnažte sa ich meniť, naopak si vážte ich jedinečnosť. Tak isto prijímajte aj tie „zlé“ veci, ktoré na vás narazia. Zlomená noha, stratené peniaze, arogantná sestrička u vašej zubárky… Priamo s tým súvisí aj odpustenie – neviňte za nič seba ani iných, všetko sa deje tak, ako má. Prijatie je jeden z najväčších kľúčov ku šťastiu, no nezískava sa ľahko. Chce to kopec vytrvalosti, lásky a pochopenia. Avšak keď ho raz získate, otvorí sa vám celý svet.

14. Sústreďte sa na seba a všetko ostatné, čo dokážete zmeniť k lepšiemu

Neriešte to, čo nemôžete nijako ovplyvniť. Majte to niekde dolu vo svojej mysli zaznačené drobnými písmenkami, pre prípad, že by sa veci pohli, no ďalej tomu nevenujte pozornosť. Naopak sa koncentrujte na veci, ktoré sa zlepšiť dajú. A hlavne na seba – tam môžete vylepšovať do nekonečna (neberte to v zlom, preto sme sa tu vlastne narodili).

15. Robte šťastnými iných

Darujte niekoľkým ľuďom vo svojom okolí malú drobnosť. Len tak, lebo ich chcete potešiť. Vyložte umývačku, utrite v byte prach a povysávajte. Kúpte mame kvet. Pripravte raňajky. Pozvite kamaráta na kávu. Zbehnite staršej susedke nakúpiť. V skratke – šírte radosť medzi ostatných.

16. Vždy konajte s láskou

Asi najdôležitejší bod. Tá donekonečna ospevovaná láska, o ktorej sa dočítate v každom druhom príbehu, napočúvate v piesňach a napokon ju aj sami deň čo deň zažívate.

Pred tým, než niečo poviete, či vykonáte, vložte do toho štipku lásky. Presne ako keď pridávate do jedla korenie, aby dostalo tú správnu chuť. Ak je treba, nešetrite ňou a nasypte jej aj za vrece. Usmievajte sa, nebuďte arogantný a neprevracajte oči, keď niekomu niečo po stý raz vysvetľujete, a on stále nerozumie.

Verím, že vám aspoň niektoré z týchto tipov pomohli a budete sa vďaka nim cítiť šťastnejšie.