Prebúdzate sa do nového dňa. Rozlepíte jedno oko, potom druhé, pohľadom prebehnete po izbe a zastavíte ním na nočnom stolíku. Automaticky natiahnete ruku, schmatnete mobil, ešte v polospánku odomknete obrazovku a ponáhľate sa skontrolovať všetky sociálne siete. Messenger, Insta, potom Snap či Facebook. Pôvodne ste môžno chceli len zistiť najhorúcejšie novinky, no nakoniec sa pristihnete pri tom, ako už niekoľko minút rolujete nástenku vašej milovanej modrej aplikácie. 7 najkrajších šiat na odovzdávaní hudobných cienAko začať žiť naplno?10 kníh, ktoré zmenia váš pohľad na život. Po tom, čo ste všetko pozisťovali, sa vrátite naspäť a zbadáte reklamu na akúsi chutnú čiernu bundu, tak na ňu samozrejme kliknete tiež. Len sa pozriem a končím. Ah, kdeže… V ponuke na boku sa zrazu objavia ďalšie hriešne krásne handry, a vy jednoducho neodoláte. Ležíte v posteli už niekoľko desiatok minút, a až vo chvíli keď na vás vyskočí správa s otázkou akú dlhú máte tú esej, čo treba za dva dni odovzdať, s nechuťou zrušíte stránku, zdvihnete sa z postele a rozmýšľate, čo dáte do úvodu.

Zájdete do kuchyne, dnes si ešte naposledy dáte misku cereálií s mliekom, lebo nemáte čas ani chuť babrať sa s ovocným šalátom. Ale od zajtra to zmeníte. Najbližšie zadanie do školy nebudete robiť na deadline a vstávať začnete skôr. Kedy ste si to vraveli naposledy? Nemáte poňatia, zdá sa, akoby to takto bolo odjakživa. Znamená odjakživa navždy?

Niekto by to možno nazval rutinou, dobre to ofrflal a (ne)spokojne v tom pokračoval ďalej. No momenty opísané v príklade nepredstavujú nič iné, ako zvyky. Rovnaké ako keď si pred jedlom umyjete ruky, pozdravíte sa susede na ulici, keď si po príchode domov vyzujete topánky. Zvyky, ktoré dokážete odstrániť, alebo sa naopak naučiť.

Celý náš život je v podstate sled návykov, ktoré ho každučkou sekundou v nepredstaviteľnej miere ovplyvňujú. Sú to tesári a my ich kameň, no paradoxne, tak ako oni formujú nás, tak môžeme aj my ich. A tým pádom aj seba a svoj život. Je možné, že sa vám vďaka tomu podarí získať post prezidenta, či to, že všetky vaše predstavy sa naplnia do poslednej bodky, avšak napriek tomu s istotou vravím – dobré návyky z vás vytvoria tú najdokonalejšiu verziu vášho ja.

Čo vlastne znamená najlepšia verzia vlastného ja? To čo môžete, máte v živote pod kontrolou, vážite si seba samých v každej chvíli, a aj keď veci nejdú vždy hladko, staviate sa k nim pozitívne a naďalej pracujete na zlepšení. Hľadáte východiska, nie prekážky. Užívate si prítomnosť, no beriete ohľad aj na zajtrajšky. V podstate si vytvárate cestu, po ktorej v živote kráčate. Dávate a dostávate maximum. Ste si vedomí seba, svojich myšlienok a činov, a teda vlastnej zodpovednosti za vašu realitu, rovnako tak príjmajúc fakt, že určité veci boli už na začiatku dané. To vám však nijako nebráni v snahe byť každým dňom čoraz jasnejším obrazom vašej predstavy toho, akými skvelými sa môžete stať.

Kde sa vzali, tu sa vzali…

Odkiaľ to vlastne tie (zlo)zvyky prišli? Kedy sa to začalo? Alebo to bolo takéto stále?

V prvom rade treba určite spomenúť rodičov, ktorí nám už ako malým drobcom vštepovali základné návyky. To však nemusí nevyhnutne znamenať, že usmerňovali aj tie menej dobré. Možno práve preto dnes toľko ľudí vysedáva za elektronikou, namiesto toho aby robili niečo iné – pretože ich k tomu nikto neviedol a nikomu nevadilo, keď ako malí fagani ticho čušali pri telke. Alebo sme tiež mnohé z nich pochytili neskôr, od kamarátov či rodiny.

V každom prípade je naozaj pravda, že do istej miery možno mnoho zlozvykov zvaliť na tých čo nás vychovali a obklopovali od narodenia. Avšak po tom, čo sa dostanete do obdobia zodpovednosti za vlastnú osobu, keď na určitom stupni duševne dozrejete, ste to VY, kto sa má na 110% na starostiLen a len VY, kto si môže povedať, že sa mu to a to nepáči a chce zmenu.

Čo sa s nimi deje?

Ak ste so svojimi momentálnymi návykmi spokojní, tak je to fajn. Ak nie, treba na tom začať pracovať hneď TERAZ. Žiadne zajtrana nový roko mesiackeď sa vrátim domov… Nie, takto to bohužiaľ nefunguje. (Zlo)zvyk je totiž vo svojej postate ako živý organizmus – rastie, vyvíja sa, pretavuje do ďalších podôb. Maličkosť bez dostatočnej pozornosti tak môže mať domino efekt, a v štádiu keď bude vaša situácia už naozaj zlá, si v tej kope problémov na pôvodcu ani nespomeniete. Preto treba plieť čo najskôr a od základov.


Kde začať?

To, že začiatky vôbec nie sú jednoduché vedia určite mnohí z vás. V prípade osvojovania si nových zvykov a zbavovania tých zlých by sme to mohli umocniť pokojne aj na milión. Dokonca na to existuje aj jedno krásne príslovie: Zvyk je ako železná košeľa – ťažko sa oblieka a ešte ťažšie dáva dolu.

Na začiatok je celkom dobré zobrať si nejaký kúsok papiera a spísať naň všetky svoje zlozvyky, ktoré sa vám nepáčia. Pustite sa do toho naplno, neváhajte napísať každý jeden, čo vám zíde na um. A teraz druhá dôležitá časť – nemusíte sa hneď snažiť odstrániť ich, ak je to možné, nahraďte ich niečim pozitívnym.

Máte nutkanie si okusovať nechty? Skúste si spraviť malé kartičky s otázkami z tých najrôznejších oblastí a vždy keď sa dostanete do bodu D, namiesto úst vložte ruky do vrecka a nejakú vytiahnite. Sústredíte sa na niečo iné a v jeden deň si možno uvedomíte, že tento zlozvyk sa vám stal úplne cudzím. Prvé na čo po prebudení zaostríte je váš mobil? Pred spaním ho vypnite a odneste preč z izby. Namiesto toho si nachystajte na nočný stolík pohár vody a ráno si dajte dvadsať drepov.

Pri každej veci, ktorá sa ocitla na vašom papieri sa poriadne zamyslite, či by sa nedalo na jej miesto vložiť niečo prospešné. Buďte kreatívni a nebojte sa experimentovať ? Ak daný problém nahradiť neviete, jednoducho ho treba odstrániť.

K tomu, aby sa nový zvyk stal automatickým budete potrebovať veľa času. Prinajmenšom 21 dní. Podľa štúdií ide o optimálnu dobu, počas ktorej by si mal váš mozog pridané zvyklosti osvojiť. A to teda znamená, že počas týchto 21 dní nemôžete poľaviť, musíte tvrdo makať a ísť si za svojim. Aj keď to bude tažké. Aj keď to bude stáť nervy, slzy a pot. Nesmiete prestať, ide o nepretržitosť. Ak na prvýkrát nezotrváte, nič sa nedeje – choďte do toho nanovo.

Osobne vám odporúčam vytvoriť si na samom začiatku plánDaný zlozvyk si rozananlyzujte a riešte ho od koreňov. Možno za ním nájdete mnoho ďalších problémov. Určite však nezúfajte a pustite sa do nich.

V úvode je najlepšie začať tými menšími a postupne pridávať. Ak sa na to cítite, môžete si ich pre prvú etapu na chrbát naložiť aj dva-tri, no netreba nič podceňovať. Radšej sa poriadne zamerajte na jednu záležitosť, akoby ste ich s ťažkosťami, a nie až tak efektívne mali riešiť viacero.

Ak máte po uplynulej dobe pocit, že vaša starosť zmizla, zoberte si na mušku ďalší zlozvyk a takto postupujte naprieč zoznamom. V prípade, že vám však tento čas nestačil, určite si ho podľa vlastných potrieb predĺžte. A ako vlastne zistíte či bolo tých 21 dní dosť alebo nie? Veľmi ľahko – to, čo ste celý čas (ne)robili takpovediac nasilu, sa odrazu stane úplne automatickým. V jednom okamihu sa pristihnete pri tom, že namiesto obrovského odporu k rannej rozcvičke vás z postele dvíha neopísateľné nadšenie a chuť hýbať sa. Že tanier konečne vkladáte do umývačky, nie do drezu; vaša posteľ sa ustieľa priam sama; chladničku už neotvárate vždy keď idete okolo… A tak sa veľká drina premení na úplnú spontánnosť. 

Sú (zlo)zvyky, ktoré sa odstraňujú/získavajú ľahšie, no aj tie, ktoré vyžadujú omnoho ťažšiu a dlhšiu prácu. Na každý jeden si treba nechať dostatočné množstvo času, nikam sa neponáhľať a venovať im tú najväčšiu pozornosť a snahu o ich nápravu. Uvidíte, že to pôjde. Príde zmena, príde vaše lepšie ja, šťastnejší život a cesta k tej najkrajšej budúcnosti. Stačí len byť trpezlivý a s pevnou vôľou kráčať ďalej. Viesť svoju dušu do prirodzenej dokonalosti, nie deformovať ju nesprávnymi návykmi.

Vždy ak budete o svojich silách pochybovať, spomeňte si, že dokážete omnoho viac než sa len dá predstaviť. Že je tu stále niekto, kto vo vás každou bunkou verí. Minimálne celé Univerzum a ja. Prajem vám na vašej púti za dobrými zvykmi veľa šťastia, odhodlania a energie.