Second hand. Dve slová, ktoré dokážu vyvolať toľko odlišných reakcií. Niekto sa pri myšlienke na nosené oblečenie znechutene zamračí, iný naopak s úsmevom na tvári začne básniť o najnovších prírastkoch svojho šatníka z druhej ruky. Tak, ako zrejme všetko vo svete, aj na myšlienku predaja použitých odevov sa možno pozrieť z viacerých uhlov. Práve z tohto dôvodu sa mnoho ľudí, ktorí pre zmenu nepatria k jej  odporcom ani milovníkom, neraz ocitá v poriadnych rozpakoch. Je second-handové oblečenie nehygienické? Nakupujú v týchto obchodoch len ľudia, ktorí si nič iné nemôžu dovoliť? Môžu takéto šaty naozaj riešiť aj iné veci, než len finančnú úsporu? Tieto aj iné ďalšie otázky si určite kladie nemálo tých, ktorí pri pohľade na vchod do sekáča ešte stále váhajú, či vstúpiť. Ak medzi nich tiež patríte, nasledujúce riadky vám poskytnú päť skvelých dôvodov, pre ktoré by ste mali zahodiť predsudky a odvážiť sa vojsť dovnútra. 

1. Originalita nesúca svoj príbeh

Koľko krát sa vám stalo, že ste šli po ulici a oproti sebe ste zbadali kráčať niekoho v navlas rovnakom tričku, šatách, či bunde? A navyše, čo ak šlo o kúsok, za ktorý ste vysolili pomerne dosť peňazí, pretože ste sa chceli cítiť výnimočne, no teraz ste si pripadli skôr hlúpo a tuctovo?

Pre niekoho táto situácia nepredstavuje najmenší problém a svoje módne kópie vôbec nerieši. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorých tieto okamihy skutočne zamrzia. V prípade, že ste jedným z nich, nezúfajte. Oblečenie zo second handov je perfektným riešením. Pravdepodobnosť, že na ulici stretnete svojho sekáčového dvojníka síce nie je úplne nulová, avšak je neporovnateľne nižšia. Obchody s noseným oblečením ponúkajú často krát jedinečný tovar, v nezvyčajných strihoch, farbách, vzoroch a zo zaujímavých materiálov. Máte tak možnosť nie len nájsť a následne ukázať sa v niečom, čo perfektne vystihuje vašu osobnosť a vkus, ale čo vás taktiež robí ešte unikátnejšími.

Okrem iného, nosené oblečenie so sebou už prináša svoj príbeh, v ktorom môžete jeho kúpou pokračovať. Pre niekoho je tento fakt odstrašujúci (lebo Čo všetko v tom mohol ten človek robiť? A kto to mohol byť?, akoby sme neboli všetci len ľudia, či nemali doma plne funkčnú práčku), mňa skôr fascinuje. Odkedy pracujem v second hande, pri vykladaní tovaru často premýšľam nad tým, kto to oblečenie nosil, či v ňom zažil niečo, čo zmenilo jeho život, aké kúty sveta s ním navštívil, a napokon prečo sa ocitlo tu, v mojich rukách. Je omnoho zaujímavejšie, keď môžete pri nákupe použitého textilu uvažovať takto, než keď by ste pri prezeraní nového mali premýšľať nad tým, či ten, kto ho šil dostal za svoju prácu 0.50€ alebo 0.75€, a či jedol v ten deň jeden alebo dva razy.

2. Kvalitné veci za dokonalé ceny

Zrejme väčšina z nás má dostatočné skúsenosti s tovarom bežne dostupných fast-fashion značiek, prepchávajúcich nákupné centrá. Nezriedka sa jedná o nekvalitné handry, ktoré sa po krátkej dobre sperú, potrhajú, či stratia farbu. Veľakrát je táto móda prezentovaná ako „cenovo dostupná“, s čím si dovolím vzhľadom k jej kvalite a -konkrétne u nás aj- priemerným slovenským pomerom nesúhlasiť. Ak si aj kúpite kúsok za prijateľnejšiu cenu, je veľmi pravdepodobné, že v nositeľnom stave nevydrží príliš dlho, a tak sa budete musieť čoskoro obzrieť po novom (€€€).

Pri nákupe už noseného oblečenia nielenže ušetríte obrovské množstvo peňazí, ale taktiež sa často dostanete k omnoho kvalitnejším veciam, než by ste našli v obchodných domoch; a to aj napriek tomu, že tieto odevy už boli používané. Krajiny, z ktorých tovar zväčša pochádza, majú totiž mierne odlišné životné štandardy, vrátane frekventovanejšej výmeny šatníka. Preto nie je ničím prekvapivým nájsť pri prehrabávaní sa v second hande akoby nového Hilfigera za 3€, Esprit za 1.50€, či aj známe klasiky rýchlej módy, ako H&M, Zara etc, pri ktorých smiešnych cenách a sekundárnemu pôvodu už nemusíte mať žiadne výčitky.

3. Ekológia

Módny priemysel sa svojim negatívnym vplyvom na životné prostredie radí medzi prvých päť oblastí s najhorším dopadom na našu planétu. Nehovoríme len o samotnej spotrebe vody (bavlna, vlna,…) či pohonných hmôt (továrne) pri výrobe textilu, ale tiež o energiách používaných pri jeho preprave, následnom predaji a nakoniec aj o odpade, ktorý vzniká ako v mieste jeho produkcie, tak aj po jeho donosení. Ak sa rozhodnete pre nosené oblečenie, pomáhate šetriť nie len zdroje, ktoré boli do daného produktu investované, no taktiež energie, ktoré by boli potrebné na jeho recykláciu, rovnako ako tie, ktoré by sa spotrebovali na výrobu nového textilu, v prípade, že by ste ho kúpili namiesto použitého.

Kampaň „Think Green“ spoločnosti Textile House

4. Etika

Keď si kúpite tričko z ktoréhokoľvek rýchlo-módneho reťazca, môžete si byť istí, že ten, kto ho vyrábal pracuje v neadekvátnych, ak nie naozaj neľudských podmienkach, navyše za smiešnu mzdu. Tieto praktiky drvivej väčšiny značiek sú však naďalej pre mnohých ľudí novinkou. Veľa z nich pri nákupe oblečenia nemá ani tušenia, že ide o jedno z odvetví praktizujúce otroctvo 21. storočia. Obrovské korporácie, ktorých ročný obrat sa pohybuje v miliónoch eur, nielenže nie sú ochotné ponúknuť svojim zamestnancom primeranú mzdu, ale ani len zabezpečiť vhodné pracovné podmienky.

Každý jeden raz, kedy namiesto návštevy značkového butiku nakúpite v second hande, vyjadríte svoju podporu alternatívnej móde, ktorá okrem šetrenia prírodných zdrojov a vašich financií pomáha taktiež znižovať dopyt po drahom, nehumánnom oblečení. Je samozrejme pravdou, že v sekáčoch nájdete tiež fast-fashion kúsky, no vďaka vášmu nákupu im môžete dať druhú šancu a nenechať tak vyjsť niečiu prácu navnivoč, a tiež máte možnosť postupne obmedzovať svoju spotrebu nového textilu.

V prípade, ak vás téma módy a jej vplyvu na ľudí a životné prostredie zaujala, určite odporúčam dokumentárny film “The True Cost”, ktorého trailer si môžete pozrieť nižšie.

5. Kreativita bez hraníc

Ďalšou úžasnou výhodou oblečenia zo sekáčov je to, že vďaka ich priaznivej cene sa môžete bez obáv pustiť do ich pretvárania. Skrátiť, prišiť, namaľovať, dať na to koráliky alebo čipku – nech už vaše srdce zatúži po čomkoľvek, máte takmer neobmedzenú možnosť sa realizovať.

Niekedy nemusí ísť o nejaké dramatické úpravy podľa vášho vkusu, ale len menšie doladenia, ktoré vdýchnu život vášmu novému objavu. Aby som vám pomohla vytvoriť si predstavu, nižšie nájdete fotografiu mojich renovovaných Converse tenisiek, ku ktorým čoskoro nájdete samostatný článok.

No a okrem týchto topánok je tu pre vás pripravený aj skromná ukážka niekoľkých kúskov z mojej skrine, ktorých cena spolu o niečo málo prekročila 20€.

Riflová bundička a čipkované tričko.

„Cukríkový sveter“ na mojej modrovlasej sestre. Ide o jeden z prvých úlovkov v second hande, kedy som do predajne tohto druhu po niekoľkých rokoch opäť zavítala. Veci som si obzerala akoby mali lepru, no po nájdení tohto skvotu som okamžite preradila rýchlosť prehľadávania a na prvý pohľad tak zapadla medzi stálych zákazníkov.

Trocha jesenného etna.

Čierny „čarodejnícky“ crop top a tehlová sukňa s vreckami.

Na záver menšie prekvapenie: Stačí do komentára napísať, aký je váš názor na second handy, koľko kúskov zo strednej poličky si myslíte, že pochádza z druhej ruky (dokopy je ich 20, 5 vľavo, 15 vpravo) a čo by ste si priali vyhrať (farba, veľkosť, kúsok oblečenia – tričko, sukňa,…, prípadne štýl). Výhercu, ktorý dostane second handový model podľa svojich predstáv, vyžrebujem 30/08/2018. Veľa šťastia!

Mnoho krát si neuvedomujeme, do akej veľkej miery aj tie najmenšie rozhodnutia v našom živote ovplyvňujú nie len nás samých, ale aj iných ľudí, či našu planétu. Ani naše oblečenie nie je výnimkou. Obliekajme sa so srdcom a rozumom ♥