Určite to mnohí z vás poznajú – rozhodnete sa vo svojom živote pre nejakú zmenu, možno až triviálnu (a možno sa pre ňu dokonca ani vedome nerozhodnete, hah). Zdá sa, že ide o maličkosť – o niečo, čo má stanovené akési pomyselné hranice. Ibaže časom sa k tomuto mini prevratu pridajú ďalšie a ďalšie. Rovnako to bolo aj pri mojom prechode na prírodnú kozmetiku, ku ktorému som sa dostala -ohliadnuc sa späť- kráčajúc pomerne nečakanou, dlhou, krásnou, no niekedy aj búrlivou cestou premeny myslenia a životného štýlu. A dnes sa aj vďaka tomu všetkému môžem s vami podeliť o moju prvú skúsenosť s prírodnou kozmetikou francúzskej značky ZAO – konkrétne sa jedná o minerálny make-up, maskaru a rozjasňovač.

Na úvod si o ZAO povedzme niečo bližšie: táto organická značka kozmetiky vstúpila na trh v roku 2012, a to nie len ako prírodná alternatíva bez akýchkoľvek umelých a potenciálne zdraviu škodlivých zložiek, ale tiež ako inovátor v oblasti ekologického, takmer zero waste balenia z bambusového dreva, ktoré je možné po minutí produktu jednoducho opätovne použiť s náhradnou náplňou. Kozmetika od ZAO obohatená o aktívne zložky, ako napríklad striebro, ktoré zanechávajú na pleti pozitívne účinky. Okrem toho je držiteľom viacerých certifikátov, potvrdzujúcich jej hodnoty, či  pôvod a kvalitu použitých zložiek. Od začiatku roka 2019 je značka úplne vegánska, avšak je možné, že v niektorých e-shopoch ešte natrafíte na pôvodné verzie niektorých produktov, kde bol použitý včelý vosk. ZAO je samozrejme cruelty-free, vyrába sa vo Francúzsku a v Taliansku.

Biokrása.sk

Všetky produkty, ku ktorým sa v tomto príspevku vyjadrujem, som si zaobstarala z e-shopu Biokrása.sk. Nejedná sa o spoluprácu, takže tento článok nie je sponzorovaný. Inernetový obchodík môžem zhodnotiť veľmi pozitívne, okrem bezproblémového a rýchleho dodania ma potešila pribalená vzorka argánového oleja a taktiež ohľaduplné balenie výrobkov z kartónu a recyklovaného papiera, chrániace ich pred poškodením pri preprave. V balíku sa nachádzali nie len produkty od ZAO, ale aj dva kusy od slovenských výrobcov, na ktoré sa detailne pozrieme v ďalšom článku.

Hodvábny minerálny make-up | Odtieň 501

Pre zaobstaranie si tohto minerálneho make-upu som sa rozhodla po dobrej skúsenosti s rovnakým typom produktu, avšak od inej značky.

Otváranie make-upu funguje na veľmi jednoduchom princípe - po- po sňatí magnetického viečka otočíte umelohmotným krytompre otvorenie/zatvorenie. Po otvorení následne na vrch priložíte viečko, okečíte hlavou nadol, poklepete a a opäť oddelíte.

Maniplácia s make-upom je veľmi jednoduchá. Po oddelení magnetického viečka otočíte plastový kryt, opäť zavriete, obrátite nadol a trošku potľapkáte. Následne stačí otvoriť a z viečka nanášať prášok krúživým pohybom štetcom kabuki.

Vybratie náplne z bambusového obalu je ľahučké – stačí zo spodu zatlačiť na plastovú nádobku.

Nakoľko som už vedela, ako takéto sypké líčidlá správne nanášať, aké prinášajú výhody a nevýhody, povedala som si, že by bolo fajn preskúmať túto kategóriu aj u konkurencie, ktorá by mohla ponúkať ešte lepší efekt, než s akým som sa doposiaľ stretla.

To žiaľ nebol prípad minerálneho make-upu od ZAO. Obovské nadšenie a zvedavosť, ktoré ma zaplavili pri otváraní balíčka, po vyskúšaní samotného produktu okamžite zmizli. Ten sa ani zďaleka nechytal na svojho takmer minutého predchodcu od inej spoločnosti (vzájomné porovnanie už čoskoro na blogu). Najskôr som si myslela, že výrobok zle nanášam. Alebo ho treba navrstviť a všetko bude v poriadku. No nie. Ani po opakovanej aplikácii nebol make-up od ZAO schopný dostatočného krytia (malinké pozitívum, keď máte akné – zistíte, ako je daný produkt schopný obstáť v tejto náročnej skúške). Ako si môžete na fotke nižšie všimnúť, efekt maskovania začervenalých miest a zjednotenia odtieňa pokožky je minimálny. Navyše sa aj na hydratovanej pokožke zachytáva na suchších častiach kože a vytvára mapy.

Na druhej strane, zmatnenie je, rovnako ako na ľavej fotografii, viditeľné a veľmi prirodzené. Ak teda stojíte o veľké a drahé balenie sypkého púdra s prírodným obalom a zložením, nech sa páči. Pre pleť, ktorá je akózna, má pigmentové škvrny alebo je výrazne farebne nezjednotená produkt rozhodne neodporúčam, nakoľko nedokonalosti neprekryje.

CENA: 25.50€
HODNOTENIE: 2.5/10

Maskara pre objem | Black 085

Čierna maskara je jednou z najväčších klasík kozmetickej poličky. Zaobstarať si novú ma donútil fakt, že moja pôvodná sa niekam záhadne stratila (a pred pár dňami sa po dlhej dobe rovnako záhadne znova objavila). Riasenka od ZAO ma oslovila najmä tým, čo už som v úvode spomínala – prírodným, vegánskym zložením a ekologickým balením, ale tiež sľubovaným objemom, ktorý je pre moje rovné a krátke riasy len rozprávkou.

Tvar štetčeka na nanášanie a očakávaná sýto čierna farba na mňa spravili dobrý prvý dojem a ani po veľkom sklamaní z hodvábneho make-upu ma optimizmus neopustil.

Ešte pred samotným použitým riasenky som si musela vyskúšať jej výmenný mechanizmus, ktorý funguje bezchybne. Po miernom odtočení vrchného dielu úplne odmontujete bielu časť a ťaháte nahor.

Takýto výsledok ma čakal po opätovnom zmontovaní jednotlivých dielov. V skratke – nič moc. Maskara riasy pekne oddelila, dodala im krásnu čiernu farbu, čiastočne predĺžila, no ako vidíte na fotografiách, o objeme nemožno povedať ani slovo. Sestra by aj naďalej prirovnala moje oči k mäsožravým rastlinkám (viete, tie čo majú po krajoch také ostníky, a keď do ich vnútra sadne hmyz, okamžite sa zatvoria). Vzhľadom na sľubovaný efekt ide teda o veľmi preimerný priemer, na ktorý som zvyknutá aj od lacnejších, taktiež vegánskych a certifikovaných značiek. Okrem toho, po namáhavejšom dni je možné vidieť, že farba začína púšťať a maskara sa môže málinko droliť.

CENA: 19.90€
HODNOTENIE: 3/ 10

Kompaktný rozjasňovač | Odtieň 310

Na záver to najlepšie. Rozjasňovač v odtieni Pink Champagne ma ako jediný z troch výrobkov naozaj nadchol a jeho kúpu absolútne neľutujem.

Sympatické balenie (konieckoncov ako aj pri predchádzajúcich dvoch produktoch) ukrývalo prekrásny trblietavý odtieň s gravírovaním lístkov. Farba je zlatistá a jemná, na tvári po bezproblémovom rovnomernom nanesení vytvorí prirodzený no zároveň pútavý vzhľad. Okrem toho výrobok pokožku nádherne kakaovo rozvonia.

Jedinou vecou, ktorá ma pri rozjasňovači zaskočila bola, že keď som si ho naniesla nad hornú peru, začala ma páliť. To ma vzhľadom k zloženiu zarazilo, ale povedala som si, že to treba poriadne overiť. Pery som teda opláchla,  natrela bazamom a počkala zopár minút. Potom som v očakávaní rozjasňovač štetčekom rozotrela po celých perách. A výsledok? Nepálilo. Je teda zrejmé, že moje pery boli suché a podráždené, preto tak reagovali aj na trblietavý nános. Tento produkt hodnotím veľmi pozitívne, nemám čo vytknúť.

CENA: 21.90€
HODNOTENIE: 10/ 10

Drobnôstka na záver: Všetky prodkutky sú zabalené v praktických bavlnených vrecúškach, ktoré sú skvelým pomocníkom napríklad pri cestovaní. Všeobecne hľadiac na obalovú ideu ZAO, som unesená. Už len vylepšiť obsah vybraných produktov a bude to ono.

Máte skúsenosti s výrobkami značky ZAO? Boli ste spokojné? Určite mi napíšte v komentároch, prípadne ak máte na svojom blogu recenziu na niektoré z nich, neváhajte sa podeliť.